Oświetlenie LED

10 pomysłow na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej w domu.

Ekonomiczny dom

Ekonomiczny dom wyróżnia się na tle innych — tradycyjnych dobrym zarządzaniem energią oraz jej oszczędzaniem. Samodzielnie możemy też wpływać na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, wykonując proste czynności. Poniżej przedstawiamy 10 najpopularniejszych i najefektywniejszych sposobów oszczędzania energii, które z pewnością pozwalą chronić środowisko i zmniejszać nasze rachunki za prąd.

 

1. Energooszczędne żarówki

Pierwszym i zarazem bardzo efektywnym sposobem zmniejszania zużycia prądu w domu jest używanie energooszczędnych żarówek. W porównaniu do tradycyjnych zużywają kilka, a nawet kilkanaście razy mniej prądu elektrycznego, dostarczając tym samym porównywalną ilość światła. Dzieje się tak za sprawę efektywnego przetwarzania prądu w energię świetlną. Najtańsze żarówki energooszczędne to koszt kilku — kilkunastu złotych a pozwalają zaoszczędzić znacznie więcej energii i pieniędzy w okresie ich używania.

2. Stand-by, czyli czerwone diody w urządzeniach

Drugim ważnym czynnikiem przy minimalizowaniu zużycia prądu elektrycznego jest wyłącznie kultowych już “czerwonych kropek” na urządzeniach. To małe diody, które sygnalizują o trybie czuwania. Są obecne od radioodbiorników i telewizorów po budziki czy inne urządzenia elektroniczne. Jest to mały roczny koszt i niewielkie zużycie prądu, ale biorąc pod uwagę ilość urządzeń, możemy zaoszczędzić rocznie kilkanaście — kilkadziesiąt złotych na rachunkach oraz sporo prądu.

3. Wyłączanie urządzeń

Dobrym posunięciem jest również wyłączanie urządzeń elektronicznych i elektrycznych, gdy ich nie używamy. Pobór prądu jest w wypadku podłączonego czajnika elektrycznego czy telewizora mały, ale biorąc pod uwagę np. czuwanie czy prace wyświetlacza na takich urządzeniach, warto odłączyć je od sieci całkowicie, aby zminimalizować pobór energii.

4. Sprzęty A+++

Ekonomiczny dom to również ekonomiczne energooszczędne sprzęty domowe. Zdecydowanie warto zatem wybierać, kupując nowe urządzenia modele np. A+++, czy A++. Należą do nich:

  • lodówki
  • telewizora
  • pralki
  • piekarniki

Im wyższy stopień energooszczędności, tym mniej prądu w czasie użytkowania pobiera dane urządzenie. Warto zainwestować nieco więcej środków i zakupić lepszy jakościowo produkt, gdyż zwróci nam się to z nawiązką.

5. Mniej sprzętów — mniejsze zużycie prądu

W obecnym świecie konsumpcjonizmu bardzo modne stało się kupowanie kilku komputerów, telewizorów czy konsol do gier dla różnych użytkowników domu. Ograniczając ich liczbę i używając niektóre przedmioty, współużytkując je, możemy znacznie ograniczyć pobór prądu. Zamiast kupować osobno kilka telewizorów czy konsol można kupić jeden lub dwa. Wiele wszystkich urządzeń nie jest wykorzystywanych efektywnie i ekonomicznie.

6. Ekonomiczny dom i efektywne zarządzanie energią

Jeśli zależy nam na zmniejszaniu poboru elektryczności w domu, powinniśmy wyrabiać również u siebie ekonomiczne i ekologiczne nawyki. Polegają one np. na zgaszeniu światła, kiedy wychodzimy z danego pomieszczenia, niepaleniu go bezsensownie, wyłączaniu urządzeń z sieci przed wyjściem czy zadbaniu, aby sprzęty były energooszczędne. Tak drobne czynności, których na co dzień nie zauważamy w rocznym bilansie, pozwalają znacznie ograniczyć pobór prądu.

7. Sprawdź dom przed wyjazdem!

Bardzo istotną czynnością jest również sprawdzenie domu przed dłuższym wyjazdem. Jeśli planujemy np. kilku lub kilkunastodniową wycieczkę, powinniśmy wyłączyć z sieci lub listwy wszystkie większe sprzęty agd/rtv, zadbać o to, aby dezaktywować tryb stand-by oraz zbędne systemy np. ogrzewania czy rozrywkowe.

8. Odłączaj ładowarki z gniazdka

Tym, co powoduje pewne bezsensowne zużycie prądu, są ładowarki pozostawione w gniazdach. Same — bez podłączonych telefonów zużywają minimalne ilości energii. Jeśli zaś są podłączone do nich telefony np. już naładowane i pozostawione na noc, prąd pobierany jest w większych ilościach. Warto zatem zadbać, aby po naładowaniu odłączyć telefon z ładowarki i nie pozostawiać go na dłuższy czas.

9. Odpowiednie ustawienie lodówki

Jedną z bardziej zaskakujących rzeczy, która może wpłynąć na pobór prądu, jest ustawienie lodówki. Powinna ona nie znajdować się blisko źródeł ciepła, a także mieć kilkanaście centymetrów przestrzeni od ściany. Pozwala to na efektywniejsze działanie i mniejszy pobór mocy.

10. “Godzina dla ziemi” – nie tylko od święta

Jeśli zależy nam na niższych rachunkach, ale i również na globalnym działaniu, raz w miesiącu czy w tygodniu możemy zrobić domową “godzinę dla ziemi”. Ekonomiczny dom z pewnością “przeżyje” przez 60 min, gdy będziemy opowiadać ciekawe historie przy świecach lub zjemy kolacje w całkowitej ciemności — jak ma to miejsce w niektórych renomowanych restauracjach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *