Jak dbać o baterię w smartfonie?
Nowoczesne telefony dotykowe oprócz standardowej możliwości prowadzenia rozmów posiadają wiele innych funkcji, takich jak dostęp do internetu, aplikacji, map czy aparatu. Nic dziwnego, że korzystanie z tylu udogodnień przyczynia się do szybkiego zużycia energii.
Producenci większości smartfonów twierdzą, że ich baterie mogą wytrzymać od 300 do nawet 500 pełnych cykli ładowania — a więc jeśli jednego dnia zostanie naładowana do 70% a drugiego o kolejne 30% dopiero suma obu procentów będzie się liczyć jako cały cykl. Czy to dużo czy mało? Dla każdej osoby kwestia ta będzie indywidualna. Oto, co należy robić, żeby jak najskuteczniej ograniczyć spadek baterii.
Korzystanie z opcji oszczędzania energii
Jako pierwsze nasuwa się na myśl wybranie w ustawieniach baterii opcji oszczędzania energii. Ta funkcja powstała jako odpowiedź na potrzebę użytkowników. Poza tym regularne czyszczenie aplikacji uruchomionych w tle poprawia wydajność smartfona, a co za tym idzie, odciąża baterię. Pomocne okaże się też wyłączenie automatycznych aktualizacji aplikacji oraz korzystanie z trybu samolotowego.
Wolne ładowanie zamiast szybkiego
Ładowanie telefonu to nic innego jak reakcja chemiczna, w związku z tym nie należy nadużywać opcji szybkiego ładowania. Co prawda sam proces zachodzi wtedy szybciej, ale zwiększone tempo przesyłania elektryczności sprawia, że poszczególne elementy baterii są narażone na przegrzanie. Zdecydowanie korzystniejsze dla litowo-jonowych baterii w smartfonach będzie ładowanie prądem o niższym natężeniu, nawet jeśli zajmie to trochę więcej czasu.
Unikanie ekstremalnie niskich i wysokich temperatur
Najbardziej optymalna temperatura dla prawidłowego funkcjonowania baterii w smartfonie to około 20°C. Właśnie dlatego zimą należy dbać o to, żeby telefon nie przemarzł — może to doprowadzić do tego, że bateria nagle „stanie”. W utrzymaniu ciepła może pomóc etui z odpowiedniego materiału. Najlepiej jednak nie wyciągać urządzenia bez potrzeby będąc na zewnątrz przy temperaturze minusowej. Latem natomiast warto zwracać uwagę na to, gdzie znajduje się telefon — lepiej unikać długotrwałego pozostawienia go na słońcu lub nagrzanej powierzchni, a przy braku ocienionego miejsca przynajmniej schować do kieszeni lub plecaka.
Odpowiednie ładowarki
Wiele osób określających się mianem mobilnych spędza znaczną część czasu poza domem, w pracy albo na wyjazdach. W takim wypadku logicznym wydaje się zainwestowanie w powerbank lub ładowarkę indukcyjną tzw. bezprzewodową — nic bardziej mylnego! Ładowarki indukcyjne znacznie podwyższają temperaturę urządzenia. Dla dobra baterii należy także unikać nieoryginalnych ładowarek. Taki sprzęt jest znacznie tańszy od produktów popularnych marek, ale zamienniki zakupione od nieznanych producentów mogą niekorzystnie wpłynąć na działanie baterii — zmniejszyć jej żywotność albo poważnie ją uszkodzić.
Regulacja jasności wyświetlania
Wyświetlacze najnowszych smartfonów domyślnie świecą mocniej, niż tego potrzeba. Właśnie dlatego korzystna będzie rezygnacja z dobranej automatycznie jasności i zmniejszenie jej do tego stopnia, żeby informacje były po prostu widoczne i czytelne. Dobrym pomysłem będzie również ustawienie czarnej tapety lub skorzystanie z funkcji zmiany tła na ciemne, którą w ostatnim czasie wprowadziły różne aplikacje. Dzięki temu bateria w smartfonie nie będzie musiała marnować energii na wyświetlanie kolorowych pikseli.
Garść popularnych mitów:
- nie należy ładować nowego telefonu zanim bateria nie wyczerpie się do zera – W rzeczywistości jest zupełnie na odwrót. Wielu producentów wgrywa w oprogramowanie prośbę o naładowanie urządzenia wyświetlającą się, kiedy bateria w smartfonie spadnie do 15-20%.
- po pełnym naładowaniu komórki należy jak najszybciej odłączyć ją od ładowarki – Nie jest to konieczne, ponieważ nie wpływa to na stan baterii.
- nie należy używać urządzenia podczas ładowania, bo grozi to spaleniem baterii – Nowoczesne smartfony są zaprojektowane do korzystania z nich również w czasie ładowania.