Ogród, Oświetlenie LED

Jak dobrać oświetlenie w ogrodzie?

oświetlenie w ogrodzie

W okresie wiosenno-letnim najwięcej wolnego czasu spędzamy oczywiście w ogrodzie, ponieważ przyjemne ciepło, a także ładna pogoda zachęcają nas do obcowania z otaczającą nas przyrodą. Jeśli chcemy sobie jednak uprzyjemnić atmosferę zwłaszcza wieczorem, powinniśmy zadbać o odpowiednie oświetlenie w ogrodzie, które pomoże nam się nie tylko zrelaksować, ale również zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa o tej właśnie porze dnia. Oczywiście przed wybraniem się do sklepu w celu zakupu oświetlenia zewnętrznego powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, w jakich miejscach chcielibyśmy ustawić, czy też powiesić lampy, wybierając następnie konkretne produkty. Jak dobrać oświetlenie w ogrodzie? Aby się o tym przekonać, warto przeczytać poniższy poradnik.

Bezpieczeństwo to podstawa

Jeśli na poważnie zastanawiamy się nad tym, jakie oświetlenie wybrać do ogrodu to powinniśmy przede wszystkim pomyśleć o względach bezpieczeństwa, instalując lampy w strategicznych miejscach, dzięki czemu bez problemu będziemy mogli bezpiecznie poruszać się wieczorem po ogrodzie. W jakich jednak miejscach najlepiej ustawić zewnętrzne lampy? Oczywiście przed domem, w okolicy garażu, ścieżek, oczka wodnego, skalniaka oraz altanki. Niezwykle istotne jest również oświetlenie tych miejsc, które mogą stwarzać potencjalne zagrożenie, a chodzi tutaj głównie o niewielkie wzniesienia, spadki terenu, a także skalne kompozycje o ile oczywiście stanowią nieodłączny element aranżacji ogrodu. Jeśli w naszym ogrodzie znajduje się miejsce do grillowania lub odpoczynku, to w tym przypadku również nie powinniśmy zapominać o właściwym oświetleniu.

Lampy ogrodowe mogą ochronić nas przed włamywaczami, dlatego też warto zadbać o to, aby rozmieścić je w najbardziej strategicznych miejscach. Zewnętrzne oświetlenie ogrodu może świecić w sposób ciągły, jednak w sytuacji, gdy sporo czasu spędzamy poza domem na różnego rodzaju wyjazdach, to powinniśmy skupić się przede wszystkim na lampach, które steruje się za pomocą pilota lub dzięki specjalnej aplikacji w telefonie. Jakie jednak rodzaje lamp cieszą się największą popularnością i w jakich miejscach w ogrodzie możemy je zamontować?

Rodzaje lamp ogrodowych

Jeśli podjęliśmy już decyzję, w jakich miejscach ogrodu chcielibyśmy zamontować zewnętrzne oświetlenie, to na kolejnym etapie powinniśmy zastanowić się nad tym, jaki rodzaj lamp najlepiej wpisze się w ogólną aranżację ogrodu. Wśród najpopularniejszych rodzajów zewnętrznych lamp możemy wyróżnić przede wszystkim:

  • kinkiety,
  • słupki,
  • reflektory,
  • lampy nawierzchniowe

Kinkiety to zewnętrzne lampy, które mocuje się do elewacji najczęściej przy wyjściu z domu do ogrodu, a także w okolicy drzwi garażowych, ponieważ są one wyposażone w specjalny czujnik zmierzchowy lub na podczerwień, który załącza się wtedy, gdy dana osoba znajdzie się w zasięgu jego działania. Jeśli chodzi o lampy zewnętrzne w formie słupków, to prezentują się one dosyć ciekawie, jednak większość modeli wymaga twardej powierzchni, do której można je przytwierdzić. Taki rodzaj oświetlenia sprawdza się idealnie do eksponowania kompozycji roślinnych znajdujących się w ogrodzie, a także do wyznaczania bocznych krawędzi ścieżek. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem stosowanym w ogrodach są reflektory, przy pomocy których możemy oświetlić punktowo wybrane obiekty znajdujące się w ogrodzie. Mowa tutaj np. o rzeźbach, altance, czy też innych istotnych obiektach. Ten rodzaj oświetlenia można zarówno ustawić na ziemi, jak i powiesić na elewacji budynku.

W ostatnim czasie rosnącą popularnością cieszą się również lampy nawierzchniowe, które nadają ogrodowi zupełnie innego klimatu i zapewniają nieco intymną atmosferę. Przy ich pomocy możemy z powodzeniem oświetlić ścieżki, a także dojście do domu lub garażu (jeśli takie oświetlenie znajduje się na drodze, po której porusza się samochód, to należy zadbać o to, aby lampa była jak najtwardsza i płaska). Wpuszcza się je w trawnik, podjazd lub ogrodową alejkę i mogą różnić się między sobą kształtem oraz stopniem wypukłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *