Ogród

Jak zaprojektować nawadnianie ogrodu?

nawadnianie ogrodu

Jak zaprojektować nawadnianie ogrodu?

Projekt systemu nawadniającego w ogrodzie możemy wykonać samodzielnie lub zlecić firmie zewnętrznej. Samodzielne wykonanie projektu ma jednak wiele zalet: pozwala na jego indywidualizację, lepsze dostosowanie do naszych potrzeb, a także przynosi dość znaczne oszczędności finansowe. Czyli nawadnianie ogrodu, zrób to sam. Zachęcamy więc do samodzielnego opracowywania projektów. Nie jest to zadanie trudne, musimy jedynie zastosować się do podanych niżej podstawowych zasad. Samodzielne stworzenie projektu nawadniania ułatwia także na późniejsze samodzielne wykonanie całego systemu.

Niezbędne narzędzia i materiały

Przed przystąpieniem do projektowania warto zapoznać się z listą narzędzi i materiałów, za pomocą których zbudujemy nawadnianie ogrodu. Plan nawadniania powinien dokładnie określić rodzaj i ilość zraszaczy i przyłączy i pozostałych elementów hydraulicznych. Listę potrzebnych narzędzi i materiałów warto więc przygotować jeszcze przed wykonaniem naszego projektu. Zaliczyć można do nich:

Gdy chodzi o narzędzia, wystarczą nam zazwyczaj szpadle i metrówki. Do cięcia rur polietylenowych potrzebne będą odpowiednie nożyce. Do instalacji zaworów i osprzętu przydadzą się wkrętaki i klucze hydrauliczne.

Plan terenu

Przed przygotowaniem planu terenu (mapki) wykonywanego jako rysunek odręczny lub w odpowiednim programie komputerowym musimy zgromadzić kilka podstawowych informacji.

Projekt powinien uwzględnić wiele czynników obecnych w naszym ogrodzie i jego otoczeniu. Największe znaczenie mają kształt i powierzchnia naszego ogrodu. Uwzględnić musimy także istniejące instalacje (wodne i kanalizacyjne, gazowe, elektryczne, telefoniczne), ukształtowanie terenu, istniejącą roślinność, elementy małej architektury w ogrodzie, nawierzchnię oraz planowane zmiany w ogrodzie. Konflikty z istniejącą instalacją dotyczą przede wszystkim kabli telefonicznych (w tym do internetu) oraz elektrycznych, które wkopywane są wysoko, często wyżej, niż rury rozprowadzające wodę.

Najprostszym sposobem wykonania planu jest rysunek odręczny (nie musi to być rysunek techniczny, wystarczy prosta mapka). Projektowanie ułatwiają także programy komputerowe. Możemy korzystać również ze screenów map Google oraz z mapek geodezyjnych, jeśli takimi dysponujemy i są wystarczajaco dokładne.

Co trzeba uwzględnić w planie?

Po opracowaniu planu terenu musimy nanieść na niego elementy systemu. Podstawową zasadą projektowania wszelkich systemów wodnych jest wprowadzenie do projektu możliwie krótkiej trasy przepływu wody. Pozwala to na ograniczenie zmian ciśnienia wody między jej źródłem a zraszaczami.

Powinniśmy też zastanowić się, czy wybrać manualne, czy automatyczne nawadnianie ogrodu. Optymalnym rozwiązaniem są systemy automatyczne, ale ich koszt i trudność wykonania są większe.

Główny element, które musimy uwzględnić na planie to rozmieszczenie zraszaczy różnych typów. Nie wszystkie zraszacze muszą być wynurzalne: w miejscach trudno dostępnych, przy nietypowym ukształtowaniu terenu oraz w długich i wąskich miejscach działki lepiej sprawdzą się zraszacze przenośne lub wahadłowe.

Rozmieszczenie zraszaczy wyznaczamy uwzględniając ich zasięg. W przypadku typowych rotacyjnych zraszaczy wynurzalnych zasięg łatwo nanieść na plan za pomocą cyrkla. W rogach ogrodu i wzdłuż krawędzi działki umieszczamy zraszacze obejmujące swoim zasięgiem tylko pewien wycinek koła. Trudniejsze jest naniesienie na plan zasięgu zraszaczy nietypowych, np. wahadłowych. Drobne nieścisłości nie będą w tym przypadku przeszkodą w zbudowaniu systemu, zadbajmy jednak, by projektowane nawadnianie ogrodu pokryło cały jego teren. Pamiętajmy też, że dla optymalnego działania systemu zasięgi zraszaczy powinny na siebie częściowo zachodzić.

Dopiero po ustaleniu zasięgu obejmowanego przez zraszacze możemy przystąpić do zaprojektowania umieszczenia studzienek i przyłączy. Całość instalacji, zwłaszcza w dużym ogrodzie, powinna być rozdzielona na sekcje, dzięki którym poszczególne części systemu pracować będą mogły w różnym czasie. Warto dodać, że nawadnianie ogrodu zaprojektować możemy także jako system naziemny: jest on tańszy i łatwiejszy w użytkowaniu, ale mniej estetyczny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *