Bez kategorii

Jakie akumulatorki warto kupić? Wybieramy akumulatory AAA, oraz akumulatory AA.

Jakie akumulatorki warto kupić?

Jakie akumulatorki warto kupić? Wybieramy akumulatory AAA, oraz akumulatory AA.

Czy warto kupować akumulatorki?

Korzystanie z baterii jednorazowych generuje ogromne ilości odpadów, a także jest kosztowne. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na zakup akumulatorków, które odpowiednio eksploatowane będą w stanie posłużyć nam znacznie dłużej niż typowa bateria. Przed zakupem warto jednak zastanowić się nad kilkoma ważnymi aspektami, tak aby akumulatorek jak najlepiej spełniał swoje zadanie i nie okazał się pieniędzmi wyrzuconymi w błoto.

Parametry akumulatorków

Zanim wybierzemy odpowiedni dla siebie akumulatorek, powinniśmy dokładnie zapoznać się z jego parametrami. Do wskaźników, które należy sprawdzić przed zakupem urządzenia zaliczamy:

  • napięcie pracy
  • pojemność
  • ilość cykli ładowania
  • współczynnik samorozładowania
  • utrata pojemności
  • zakres temperatur pracy
  • obciążalność

Pojemność

Jest jednym z najważniejszych parametrów przy wyborze akumulatorka. Jej wartość podawana jest w mAh (miliamperogodzina). Mówi nam o tym ile energii jesteśmy w stanie zmagazynować w akumulatorku. Jeśli jego pojemność wynosi 1000 mAh oznacza to, że w ciągu jednej godziny będzie on w stanie dostarczyć nam prąd o natężeniu 1000 mA.

Im wyższy jest jej wskaźnik tym dłużej będziemy mogli pracować bez konieczności ponownego ładowania.

Ilość cykli ładowania

Jest to kolejny bardzo ważny parametr informujący nas o żywotności naszego akumulatorka. Za jeden pełny cykl uznaje się całkowite naładowanie i rozładowanie akumulatorka. Ilość cykli ładowania określa więc ile ładowań będziemy w stanie wykonać przed jego całkowitym zużyciem się.

Utrata pojemności i współczynnik samorozładowania

Akumulatorki wraz z upływem czasu tracą część swojej pierwotnej pojemności. Wskaźnikiem mówiącym nam o tym jak duża jest to strata jest utrata pojemności. Producenci podają ją zwykle w czasie lub ilości cykli ładowania, np. po roku lub po 800 cyklach ładowania pojemność naszego akumulatorka spadnie do 80% wyjściowej pojemności.

Współczynnik samorozładowania wskazuje na to jaki procent zmagazynowanej energii utraci w pełni naładowany nieużywany akumulatorek po upływie danego okresu czasu. Zwykle podawany jest w %, np. na rok lub miesiąc. Im niższa wartość tego wskaźnika tym lepiej dla użytkownika akumulatorka.

Rodzaje akumulatorków – jakie akumulatorki wybrać?

Obecnie na rynku dostępne są akumulatorki:

Akumulatorki litowo-jonowe charakteryzują się wysoką gęstością energii. Co więcej ich wskaźnik samorozładowania jest bardzo niski. W porównaniu do innych akumulatorów posiadają wysokie napięcie nominalne i cieszą się długą żywotnością.

Akumulatorki niklowo-metalowo-wodorowe również cechują się wysoką gęstością energii. Ich przechowywanie i transport jest wyjątkowo prosty. Należą do akumulatorków o długiej żywotności. Warto także podkreślić ich przyjazność dla środowiska.

Do zalet akumulatorków niklowo-kadmowych należy szybkie i proste ładowanie oraz duża ilość cykli ładowania. Nie sprawiają problemów w przechowywaniu/transporcie.

Akumulatorki niklowo-cynkowe charakteryzują się wysokim napięciem dostarczanego prądu. Przed zakupem należy dokładnie sprawdzić czas i prąd ładowania, ponieważ łatwo je przeładować.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie akumulatorków?

Przed wyborem odpowiedniego akumulatorka należy zastanowić się do jakich celów będzie on używany. Na tej podstawie należy wybrać odpowiedni rozmiar urządzenia. Akumulatorki AA mają wygląd tradycyjnej baterii stosowanej np. w zegarkach. Akumulatorki AAA są nieco mniejsze i najczęściej używa się ich do zasilania pilotów, wag lub zabawek.

Na postawie zastosowania akumulatorka będziemy mogli także ustalić, które parametry będą odgrywały dla nas największą rolę. Jeśli będziemy korzystać z akumulatorka przez cały czas będzie dla nas ważne aby był w stanie wytrzymać wiele cykli ładowań. W przypadku gdy będziemy po niego sięgać okazjonalnie, powinniśmy zwrócić większą uwagę na współczynnik samorozładowania.

Czy nowe akumulatorki trzeba ładować?

Akumulatorki są gotowe do użycia zaraz po wyjęciu z opakowania, więc nie ma potrzeby ich wcześniejszego ładowania. Pierwsze ładowanie należy wykonać dopiero po całkowitym wyczerpaniu się akumulatorka. Nie należy „doładowywać” akumulatorka ponieważ wpływa to w negatywny sposób na jego żywotność.

Akumulatorki – Ranking i cena 2021

Na rynku dostępne są różnego rodzaju akumulatorki. Dzięki temu możliwe jest znalezienie produktu całkowicie spełniającego nasze wymagania, który dodatkowo będzie dostępny w rozsądnej cenie. Zwykle za dobrej jakości akumulatorek będziemy musieli zapłacić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.
W naszej ofercie znajdziesz akumulatorki typu AA, AAA, 9V o różnych parametrach i markach:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *