CCTV

O czym warto pamiętać decydując się na system CCTV?

system CCTV

System CCTV jest w dzisiejszych czasach w zasadzie nieodzownym elementem wyposażenia zarówno obiektów użytku publicznego, jak i prywatnych domów jednorodzinnych. Trudno wyobrazić sobie sklep, magazyn lub firmę, które funkcjonują na co dzień bez jego instalacji. Coraz więcej właścicieli prywatnych domów jednorodzinnych i wielorodzinnych także decyduje się na tego typu rozwiązanie.
O czym powinniśmy pamiętać, zanim zdecydujemy się na instalację systemu CCTV na naszej posesji lub w firmie?

Czym jest system CCTV?

Pod tym obco brzmiącym skrótem kryją się słowa Closed Circut Television, co można przetłumaczyć jako telewizyjny zamknięty system dozoru. Jednym słowem jest to system urządzeń, których używa się do monitorowania, przetwarzania, wyświetlania i archiwizowania obrazu z kamer rozmieszczonych na terenie jakiegoś obiektu – system CCTV. Popularnie nazywa się to po prostu systemem monitoringu, który jest w zasadzie nieodzownym elementem każdego nowoczesnego systemu bezpieczeństwa.

Czym różnią się od siebie poszczególne systemy CCTV?

Kiedy zaczniemy projektowanie instalacji i weźmiemy się za dobór urządzeń, z pewnością zauważymy, że różnią się one między sobą głównie systemem rozbudowania. Możemy zdecydować się na najprostszy system, który bazuje na jednej kamerze, za pomocą której możemy oglądać obraz z najbliższego otoczona. Odtworzyć na można zarówno na telewizorze, jak i monitorze komputera lub specjalnym ekranie CCTV. Bardziej rozbudowane systemy mogą obejmować nawet kilkaset kamer analogowych lub sieciowych oraz urządzenia komutacyjne i przetworniki A/C.

Na jakie czynniki zwrócić uwagę podczas doboru systemu CCTV?

Telewizyjny system dozoru jest integralną częścią systemu bezpieczeństwa całego budynku lub obiektu publicznego. Jego dobre i skuteczne działanie pozwala na wczesne wykrycie zagrożenia i odpowiednio szybką reakcję służb ochrony lub technicznych pracowników budynku. Na jakie kwestie zwrócić uwagę przed montażem telewizyjnego systemu dozoru na terenie naszego obiektu?

  • zdecydowanie najlepszy układ to taki, który pracuje cyfrowo – tradycyjne analogowe rozwiązania oferują rozdzielczość zgodną z systemami PAL/NTSC – co daje rozdzielczość maksymalnie około 768×576 pikseli. Aby obraz z kamery analogowej mógł być monitorowany na ekranie kontrolnym, system musi być podłączony do instalacji przez złącze typu BNC za pomocą kabla koncentrycznego. Rozwiązanie tanie, ale zdecydowanie kosztem jakości. Do systemu analogowego musi być wyposażony w rejestrator, z którego jest możliwość uzyskania podglądu obrazu. W samym rejestratorze zainstalowany jest Dysk HDD typu SATA, o wielkości dopasowanej do ilości zainstalowanych kamer, które rejestrator będzie obsługiwał.
    Najczęściej stosowana jest technologia cyfrowa, która różni się od analogowej głównie jakością przesyłanego obrazu. Jakość obrazu przesyłanego przez kamery sieciowe ograniczona jest w praktyce tylko ich rozdzielczością. W przypadku przesyłu obrazu za pomocą kabla ekranowanego występują ograniczenia przepustowości. Natomiast w przypadku skrętki stosowanej przy monitoringu cyfrowym, ograniczenia takie praktycznie nie istnieją. Nowoczesne kamery sieciowe pracują obecnie w standardzie HD lub FullHD czyli 720p lub 1080p. Porównując obraz z kamery cyfrowej do obrazu z kamery analogowej widać gigantyczną różnicę w jakości obrazu.
  • system minirejestratorowy – łaczy się z komputerem PC poprzez port USB. Dzięki takiemu rozwiązaniu do komputera można podłączyć źródło sygnału audio/video.
  • oprogramowanie komputerowe – usprawnia pracę całego systemu i jest bardzo ważnym elementem całości. Pośród wielu niewątpliwych zalet takiego rozwiązania znajduje się przede wszystkim możliwość powiadamiania o niepożądanych zdarzeniach operatora oraz innych osób znajdujących się poza obiektem.

Niezależnie od tego, czy chcemy zainstalować system CCTV na prywatnej posesji, czy w obiekcie publiczny, jego głównym celem jest zachowanie bezpieczeństwa użytkowników. Dlatego podczas wybierania odpowiedniej instalacji, powinniśmy kierować się nie tylko własną wygodą, ale także największą skutecznością systemu. Na rynku znajduje się wiele modeli kamer i oprogramowania, dlatego przed zakupem powinniśmy skonsultować się z profesjonalistą. Jest jednak kilka cech, o których możemy zdecydować sami. Zdecydowanie bardziej skutecznym od analogowego systemu CCTV będzie ten, który pracuje cyfrowo. Zadbajmy także o oprogramowanie komputerowe, które usprawni jego pracę oraz system minirejestratorowy, który może łączyć się z komputerem za pomocą portu USB. Ilość kamer oraz wielkość systemu zależne są od tego, jak duży jest obiekt, który chcemy poddać szczególnej ochronie. Na prywatnej posesji można zamieścić od jednej do kilkunastu kamer. W większych obiektach możemy założyć ich nawet kilkaset.

Jeśli dowiedziałeś się czegoś nowego z naszego artykułu lub po prostu chcesz być na bieżąco, polub nas na Facebooku i udostępnij nasz artykuł znajomym.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *