Zdrowie

Recykling tworzyw sztucznych w Polsce. Jak wypada Polska wśród krajów UE?

Recykling tworzyw sztucznych w Polsce

Czym jest recykling?

Jest to nic innego, jak jedna z metod ochrony środowiska, która polega na zorganizowaniu takiego obiegu dla zużytych materiałów, który pozwala na ponowne jego użycie. Recykling przede wszystkim zmierza do ograniczenia ilości odpadów, zmniejszenia zużycia surowców naturalnych oraz jak największego wykorzystania odpadów wcześniej konsumowanych, używanych. Z roku na rok, wzrasta produkcja tworzyw sztucznych (o 2-3% rocznie). Oznacza to, że zużywamy ich coraz więcej, a co za tym idzie produkujemy więcej odpadów. Europa w światowej produkcji tworzyw sztucznych zajmuje 2 miejsce co stanowi ponad 20%. Recykling tworzyw sztucznych w Polsce jest niezmiernie ważny zarówno, dla społeczeństwa oraz ze względów ekonomicznych.

Zyski z recyklingu są duże, a co najważniejsze kluczowe dla ochrony środowiska, a mianowicie:

  • obniża się emisja gazów przemysłowych takich jak CO2, CH4,
  • zmniejsza się zużycie energii dostarczanej do procesów produkcji,
  • maleje zużycie wody.

Tworzywa sztuczne a Polska i Europa

Europejskie zastosowanie na tworzywa sztuczne to przede wszystkim produkcja wszelakich opakowań, budownictwo czy też motoryzacja. W Polsce zastosowanie to jest niemal takie samo. Najwięcej procent mają opakowania, które stanowią ponad 30%. W Europie przede wszystkim największe zapotrzebowanie na tego typu produkty wykazują Niemcy. Polska znajduje się również wysoko, gdyż na 5 miejscu.

Recykling tworzyw sztucznych w Polsce

Recykling tworzyw sztucznych w Polsce

Jeżeli mówimy o ponownym wykorzystaniu odpadów lub ogólnie czynnościach jakie wykonujemy z opadami, w dużej mierze jest to składowanie. Recykling stanowi niecałe 30% (UE). Nieco wyżej jest pozyskiwanie energii z odpadów i z najmniejszą ilością procentów jest właśnie recykling. Minusem jest to iż składowanie wymaga dużej ilości powierzchni, zazwyczaj potrzeba dużo czasu na rozłożenie się odpadów oraz jest najmniej ekonomiczne ekologiczne.

Recykling może być:

  • termiczny,
  • chemiczny,
  • biodegradowalny (kompostowanie),
  • materiałowy.

Aby dokonać recyklingu potrzebna jest przede wszystkim zbiórka odpadów. Nie obejdzie się to bez świadomości społeczeństwa, akcji ekologicznych typu ,,sprzątanie świata”, ukazania im korzyści jakie płyną z recyklingu oraz popularyzowania segregacji śmieci do kontenerów, które znajdują się praktycznie na każdym osiedlu.

Zużycie tworzyw sztucznych w naszym kraju wynosi ponad 35 kg na jednego mieszkańca w ciągu roku. Natomiast w Europie (średnio) jest to ponad 48kg przypadające na jednego mieszkańca. Natomiast porównując recykling mechaniczny między Polską, a Europą, jest on prawie taki sam procentowo- Polska 24, UE 26%. Jednakże znacząco różni się procent składowania odpadów i odzyskiwania energii z odpadów.  Recykling tworzyw sztucznych w Polsce wciąż jest problemem. W Europie odzyskanie energii wynosi około 40%, w Polsce nie jest to nawet 20, a składowanie w Polsce to prawie 60%, natomiast w UE poniżej 40%.

 

Pośród wielu krajów Unii Europejskiej składowanie odpadów jest zakazane. Są to kraje takie jak: Norwegia, Szwecja, Niemcy, Austria czy Luksemburg- czyli te najbardziej rozwinięte i zaawansowane. W Polsce składowanie jest legalne i jest ono wykonywane na dość dużą skalę. Nie jest to może tak wielkie składowanie jak w przypadku Malty czy Grecji, jednak z czasem ma ono coraz większy zasięg. W krajach takich jak Hiszpania, Portugalia czy wcześniej wymienione wyspowe, segregacja jest utrudniona właśnie ze względu na wyspy. Wszystko zależy od podejścia społeczeństwa i od ich wiedzy. Dlatego też przodują kraje północy. Wynika to przede wszystkim z tego iż w krajach skandynawskich recykling jest traktowany poważnie. Odpady wykorzystuje się celach ogrzania domów w ekologiczny sposób. Widać jak mieszkańcy dbają o środowisko m.in używając też samochodów elektrycznych. Polsce daleko jeszcze do średniej europejskiej jednak jest coraz lepiej. W Polsce ilość odpadów jest prawie dwa razy większa niż w wymienionych wcześniej krajach. Możemy pochwalić się jednak dużym odzyskiem aluminium. Wynosi on ponad 70%.

Recykling tworzyw sztucznych w Polsce, segregacja odpadów czy wszelkie procesy pozwalające być bardziej ,,eko” nabierają na popularności. Nie jest to jednak dominanta naszego kraju. Należy więc przede wszystkim uświadamiać społeczeństwo, informować o zaletach płynących z tych procesów, gdyż to jak traktujemy nasze środowisko wpływa przede wszystkim na nas, na nasze zdrowie, samopoczucie i to jak będzie wyglądała przyszłość naszych dzieci, w jakich warunkach naturalnych przyjdzie im żyć.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *